Decoration, مقالات

اصول طراحی اتاق نشیمن

اصول طراحی اتاق نشیمن

در بین تمام قسمت های خانه، نشیمن یکی از مهم ترین ها است؛ چرا که بیشتر اعضای خانواده زمان زیادی از روز خود را در آن می گذرانند. همچنین وقتی مهمان بیاید، تقریباً تمام زمان را باید در نشیمن باشد. به این ترتیب طبیعی است که حساسیت ها نسبت به طراحی اتاق نشیمن بالا باشد. ما باید بتوانیم با استفاده از اصول و نکات طراحی داخلی، بهترین دکوراسیون ممکن را برای نشیمن انجام دهیم. هدف ما از نگارش مقاله امروز این است که در مورد همین اصول صحبت کنیم تا شما بتوانید بدون نیاز به طراحان داخلی سلیقه خود را عملی کنید.

طراحی اتاق نشیمن

گام های اصولی در طراحی اتاق نشیمن

چند گام وجود دارد که اگر به ترتیب و درست انجام شوند، نتیجه فوق العاده ای به همراه خواهند داشت:

گام اول: اتاق را اندازه گیری کنید

پیش از آنکه شروع به پیاده سازی طرح فرضی خود روی کاغذ کنید، باید ابعاد اتاق را اندازه گیری کنید. شما باید به درستی بدانید که هر ضلع اتاق چند متر است، چند پنجره و به چه ابعادی در آن وجود دارد، ورودی اتاق نشیمن کدام طرف است و غیره. حتماً اندازه ها را درست بنویسید، قرار است در مراحل بعدی از آن ها استفاده کنیم.

برای آنکه بتوانید چیدمان نشیمن خود را به بهترین شکل انجام دهید، می توانید از ترندهای معماری داخلی استفاده کنید. 

گام دوم: چیدمان مورد نظر خود را روی کاغذ بیاورید

لازم نیست آرشیتکت باشید تا به طراحی فکر کنید و تصمیم بگیرید که دکوراسیون اتاق نشیمن به چه شکلی باشد. وقت کافی بگذارید و طرحی از آنچه می خواهید بکشید. به هر حال موضوع طراحی اتاق نشیمن خانه شما است و در نهایت خودتان باید تصمیم بگیرید چه چیزی بهتر است.

این کار به شما امکان می دهد ببینید که می توانید المان جدیدی به اتاق اضافه کنید یا جایی برای آن باقی نمی ماند. ابتدا به کف پوش هایی که می خواهید فکر کنید و سپس به سراغ چیدمان بروید. پس از آن، لیستی از آیتم هایی بنویسید که دوست دارید داشته باشید و آن ها را براساس اولویت طبقه بندی کنید.

طراحی نشیمن روی کاغذ

گام سوم: سبک مورد علاقه خود را انتخاب کنید.

شاید پیچیده ترین گام همین انتخاب سبک طراحی اتاق نشیمن باشد. این انتخاب مهم است، چون بعداً در  هنگام خرید باید به آن توجه کنید. سبک های طراحی می توانند کلاسیک، مدرن، معاصر، مزرعه ای و غیره باشند. همچنین در این گام، باید به سؤالات زیر نیز پاسخ دهید:

  • در اتاق نشیمن بیشتر چه کاری انجام می دهم؟
  • معمولاً چند نفر در نشیمن وقت می گذرانند؟
  • آیا برای برگزاری مهمانی های زیاد و پرجمعیت برنامه دارید؟
  • آیا از تماشای تلویزیون در اتاق نشیمن لذت می برید؟

برای مثال اگر زمان زیادی را به تماشای تلویزیون می گذرانید، بدون شک انتخاب یک مبل راحت، مهم ترین کاری است که باید انجام دهید. ترجیحاً باید بودجه خوبی هم به آن اختصاص دهید. برعکس اگر قصد دارید مهمانی های زیادی برگزار کنید، بهتر است از صندلی های بیشتری استفاده کنید و محیط را طوری طراحی کنید که افراد را به صحبت کردن و دور هم بودن تشویق کند.

گام چهارم: اول کاناپه را پیدا کنید

وقتی به دنبال ایده هایی برای طراحی اتاق نشیمن باشید، اولین نتایج همیشه مربوط به کاناپه هستند. از آنجایی که کاناپه و مبل ها، بزرگترین وسایل نشیمن هستند، باید اول آن را انتخاب کرده و سپس سایر اکسسوری ها را با توجه به آن ها انتخاب کنید.

کاناپه ای انتخاب کنید که به نقطه کانونی اتاق نشیمن شما تبدیل شود. کاربرد نشیمن را از یاد نبرید. اگر قرار است مدت طولانی تلویزیون تماشا کنید، بهتر است مبل های بزرگ تر و راحت تر بخرید. به همین ترتیب سبک و شرایط زندگی مثل داشتن بچه یا حیوان خانگی نیز در انتخاب جنس پارچه کاناپه اهمیت دارد.

با اهمیت داشتن محل نشستن، مطمئن شوید تمام فضا را با مبلمان پر نکنید و برای اکسسوری های دیگر هم فضای کافی باقی بگذارید. ما نمی خواهیم وقتی در اتاق جا به جا می شویم، مدام به دسته مبل برخورد کنیم.

با ست کردن مبل راحتی و ناهارخوری، می توانید یک فضای هماهنگ و یکپارچه ایجاد کنید.

گام پنجم: فرش مناسب انتخاب کنید

فرش یکی از اجزای جدایی ناپذیر در طراحی داخلی ایرانی است. فرش های ایرانی پر از نقش و رنگ هستند و می توانند فضای نشیمن را شاداب و سرزنده کنند. با این حال سلیقه برخی فرش های مدرن است. در هر صورت در انتخاب فرش، ابعاد اهمیت بیشتری دارد. توجه کنید که فرش نه باید خیلی بزرگ باشد و نه خیلی کوچک. اگر فرش خیلی کوچک باشد، طراحی اتاق نشیمن آشفته و جدا از هم به نظر خواهد رسید و عملاً هیچ تناسب و یکپارچگی مشاهده نخواهد شد.

نورپردازی در طراحی نشیمن

گام ششم: نورپردازی مناسب

شما می توانید از سه نوع نورپردازی در طراحی اتاق نشیمن استفاده کنید: موضعی، محیطی و دکوراتیو.

  • از نورپردازی محیطی، برای روشن کردن کل اتاق استفاده می شود. برای مثال یک لوستر با تعداد شاخه های کافی، می تواند محیط را کاملاً روشن کند.
  • نور پردازی موضعی با استفاده از وسایلی مانند آباژور تأمین می شود. این کار نه تنها طراحی را حرفه ای تر می کند، بلکه در مصرف برق برای زمان هایی که می خواهید مطالعه کنید صرفه جویی می کند.
  • نورپردازی دکوراتیو را شاید بتوانیم نوعی نور موضعی محسوب کنیم، اما عملاً برای استفاده نیست و فقط جنبه زیبایی دارد.

اینکه کدام مورد را می خواهید تا اینکه دوست دارید از ترکیبی از آن ها استفاده کنید، به سلیقه شما و سبک مورد علاقه تان بستگی دارد.

گام هفتم: پالت رنگی انتخاب کنید

وقتی نوبت به ایده های اتاق نشیمن می رسد، انتخاب رنگ مناسب بسیار مهم است. پالت رنگی را انتخاب کنید که با انتخاب مبلمان، زیبایی شناسی کلی خانه و سبکی که می خواهید در این اتاق به دست آورید، همخوانی داشته باشد. به یاد داشته باشید که می توانید سبک های دکوراسیون و رنگ های مختلف را با هم ترکیب کنید. از ترکیب رنگ ها، الگوها و سبک ها در سراسر اتاق نشیمن خود نترسید. با این حال، مطمئن شوید که تم مشترکی بین همه ویژگی ها و المان های طراحی داخلی نشیمن وجود داشت باشد تا یکپارچگی فضا حفظ شود.

گام هشتم: اکسسوری و هنرهای دیواری انتخاب کنید

طراحی اتاق نشیمن بدون اکسسوری های دیواری کامل نیست. به این نکته فکر کنید که هیچ نقطه ای نباید خالی بماند. این بدان معنا نیست که بیش از حد از اکسسوری و وسایل استفاده کنید، اما خالی ماندن دیوارها با توجه به اینکه تک رنگ هستند، خلأ ایجاد می کند که زیبا نیست. هنرهای دیواری می توانند تابلو، ساعت، دیوارکوب های دکوراتیو و غیره باشند. کافی است به سبک خود توجه کرده و در همان سبک به دنبال اکسسوری های مناسب باشید.

خرید لوازم منزل از کاریا صنعت

خرید لوازم منزل

وقتی گام های بالا را طی کردید و توانستید لیستی از رنگ ها، لوازم و اکسسوری های مورد نیاز خود به دست آورید، وقت خرید و شروع کار می رسد. برای این کار لازم است به فروشگاه های مختلف سر بزنید تا بتوانید وسایل مورد نیاز خود را با قیمت مناسب تهیه کنید. شما می توانید با مراجعه به فروشگاه اینترنتی کاریا صنعت، انواع محصولات منزل را با بهترین قیمت و کیفیت تهیه کنید.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping cart

Sign in

No account yet?

Start typing to see products you are looking for.