مقالات

استاندارد های نصب تلویزیون روی دیوار

استاندارد های نصب تلویزیون روی دیوار

تلویزیون یکی از راحت ترین و به صرفه ترین ابزاری است که برای پیگیری اخبارها، تماشای فیلم و برنامه های مورد علاقه و سرگرمی مورد استفاده قرار می گیرد. محل قرار گیری تلویزیون با توجه به اندازه فضای خانه، چیدمان و دکوراسیون منزل، سلیقه افراد میتواند روی میز های تلویزیون باشد یا به دیوار نصب شود. رعایت استانداردهای نصب تلویزیون بسیار اهمیت دارد چرا که در صورت عدم رعایت استاندارد نصب ممکن است به سلامتی چشم ویا گردنتان آسیب جدی وارد شود .

اگر انتخاب شما نصب تلویزیون روی دیوار باشد نیز باید از استاندارد های نصب تلویزیون روی دیوار آگاهی کامل داشته باشید. در این مقاله به استاندارد نصب تلویزیون روی دیوار پرداختیم که می تواند به شما کمک شایانی بکند پس تا ادامه این مقاله همراه ما باشید. همچنین می توانید از انواع مدل های شلف تلویزیون با طرح ها ی مدرن و کلاسیک دیدن نمایید.

نصب تلویزیون روی دیوار

آشنایی با ابعاد تلویزیون

همانطور که می دانید واحد اندازه تلویزیون ها اینچ می باشد. برای اینکه شما بتوانید به راحتی اندازه و ارتفاع تلویزیون خود را بر اساس ارتفاع دیوار و یا ارتفاع مبلمان خود محاسبه نمایید در جدول زیر ابعاد تلویزیون را بر مبنای متر و سانتی متر شرح داده ایم. 

نکاتی که باید هنگام نصب تلویزیون به دیوار رعایت کنیم

 

 فاصله استاندارد بیننده تا تلویزیون

پیش از آنکه به موضوع رعایت استانداردهای نصب تلویزیون و نحوه محاسبه ابعاد و انتخاب مکان مناسب برای نصب تلویزیون بپردازیم بهتر است یادآوری کنیم چیدمان مبلمان و رعایت اصولی فاصله آنها با تلویزیون بر اساس اندازه فضای اتاق و اندازه تلویزیون از اهمیت بالایی برخوردار است.

با مطالعه جدول زیر می توانید با محاسبه طول و عرض پذیرایی و یا اتاق نشیمن تلویزیون مناسبی برای منزل خود خریداری نمایید.

استاندارد فاصله بیننده از تلویزیون

محاسبه ارتفاع استاندارد تلویزیون از سطح زمین

ممکن است بدانید اغلب مبلمان های خانگی بین 40 تا 45 سانتی متر ارتفاع دارند. یادتان باشد روی صحبت ما صندلی های بلند و یا تاب ریلکسی و صندلی های مطالعه نیست.

خط دید یک انسان بزرگسال از مکانی که چشم او قرار گرفته است از کف حدودا 60 سانتی متر محاسبه می شود. در واقع چشم فردی که روی زمین می نشیند در  ارتفاع حدود 60 سانتی متری قرار گرفته است.

بنابراین ارتفاع چشمان و یا خط دید فردی که روی مبل می نشیند 145=45+60 سانتی متر است. پس بهتر است تلویزیون در این ارتفاع باشد  تا بیننده ای که روی یک مبل راحتی خانگی نشسته و تلویزیون تماشا می کند دچار گردن دردو کمر درد نشود.

نحوه نصب شلف تلویزیون یا یک لبه پایینی

برای نصب و خرید شلف دیواری تلویزیون یا یک لبه پایینی با  توجه به ابعاد تلویزیون می توانید با یک محاسبه ساده مکان مناسب قرار گیری شلف را بیابید و یا یک میز تلویزیون با ارتفاع مناسب خریداری کنید.

به عنوان مثال ارتفاع  یک تلویزیون ۶۵ اینچی حدودا 80 سانتی متر است. مرکز این ارتفاع ۴۰ سانتی متر است.ما باید به نقطه مرکزی توجه کنیم . یعنی نقطه ۱۰۵ سانتی متری مناسب چشم، با نقطه مرکزی این دستگاه منطبق شود..

پس محاسبه نهایی به این شکل خواهد بود: 65 = 40 - 105

65 سانتی متر نقطه ایست که باید شلف دیواری شما نصب شود.

این محاسبه برای میز تلویزیون هم صدق می کند. یعنی اگر برای تلویزیون 65 اینچی خود یک میز تلویزیون با ارتفاع 65 خریداری کنید اطمینان داشته باشید که ارتفاع به صورت کاملا استاندارد است.

یعنی اگر شما یک میز تلویزیون با ارتفاع ۶۵ سانتی متر و یک تلویزیون ۶۵ اینج دارید (امیدوارم محاسبات شما را گیج نکنند و بدانید که این دو ۶۵ به دست آمده ربطی به هم ندارند!)، با قرار گرفتن مانیتور به صورت دقیق بر روی آن، می توانید یقین داشته باشید که ارتفاع به صورت کاملا استاندارد تنظیم شده است. برای خرید آنلاین از انواع میز تلویزیون با طراحی های مدرن و کلاسیک دیدن نمایید.

به همین ترتیب، برای یک دستگاه ۵۵ اینچی با ۶۸ سانتی متر ارتفاع، لبه پایینی بایستی در ارتفاع دقیق ۷۱ سانتی متری قرار داشته باشد.  

امیدواریم این مقاله برای رعایت استانداردهای نصب تلویزیون به شما کمک شایانی کرده باشد.

استفاده از بازوهای حرکت دهنده در تی وی وال

استفاده از بازوهای جلو و عقب کننده تلویزیون هم می توانید مفید باشد، تصور کنید از تلویزیون سونی یا هر برند دیگری استفاده می کنید و حالا دچار ایراد شده است. بدون شک تکنسین تعمیر تلویزیون سونی از شما می خواهد اطلاعاتی را که در پشت دستگاه نوشته شده به او بگویید یا وقتی در محل حاضر شد، نیاز دارد که به دستگاه دسترسی کامل داشته باشد. از آنجایی که پایین آوردن تلویزیون دشوار است، اگر از بازوهای حرکت دهنده استفاده نشده باشد، دردسر ایجاد خواهد شد. 

همچنین استفاده از این بازوها در تغییر دادن زاویه تلویزیون مفید است. به این ترتیب می تواند در هرکجای اتاق نشیمن بنشینید و تلویزیون را به سمت خودتان تنظیم کنید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping cart

Sign in

No account yet?

Start typing to see products you are looking for.