مقالات

طراحی دکوراسیون آشپزخانه

طراحی دکوراسیون آشپزخانه

طراحی دکوراسیون آشپزخانه نقش مهمی در زیباتر به نظر رسیدن فضای داخلی منزل دارد. برای این کار لازم است که در وهله اول سبک کلی آشپزخانه مشخص شود و بعد کابینت های هماهنگ با آن تهیه گردد. در مرحله بعد میز ناهار خوری و سایر اشیا انتخاب می‌شود. نحوه چیدمان وسایل درون فضای آشپزخانه نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، زیرا باید اشیاء طوری چیده شود که در عین نظم بخشیدن به محیط، آن را شلوغ و بی نظم جلوه ندهد.

طراحی دکوراسیون آشپزخانه

در این مقاله قصد داریم که در مورد این مطلب بیشتر صحبت کنیم، پس اگر خواهان این هستید که طراحی دکوراسیون فضای آشپزخانه را طبق اصول خاص خود انجام دهید، ما را همراهی نمایید.

طراحی دکوراسیون آشپزخانه در منازل ایرانی

آشپزخانه یکی از قسمت های مهم در منازل ایرانی محسوب می شود و بانوان برای خریداری وسایل و چیدمان آن حساسیت بسیاری به خرج می دهند. لازم است که تهیه وسایل آشپزخانه متناسب با مساحت فضای آن انجام شود، زیرا اندازه محیط در طراحی دکوراسیون آشپزخانه تاثیر غیر قابل انکاری دارد. استفاده از وسایل بیش از حد فضا را تنگ کرده و رفت و آمد را در آشپزخانه سخت می کند.

خرید وسایل بهتر است که با سبک دکوراسیون سازگار باشد. به عنوان مثال اگر دکوراسیون مدرن را انتخاب کرده اید، اشیای پر زرق و برق را به کار نبرید. این کار باعث نوعی ناهماهنگی شده و جلوه خوبی ندارد. بهترین گزینه برای آشپزخانه مدرن استفاده از رنگ های خنثی است. در سبک مدرن اگر رنگ کابینت، دیوارها و وسایل را از رنگ هایی نظیر طوسی یا سفید برگزینید، زیبایی فضای داخلی دو چندان می شود.

نحوه چیدمان آشپزخانه

توصیه می شود که چیدمان آشپزخانه متناسب با معماری خانه انجام گیرد. بهتر است که وسایل پرکاربرد را طوری قرار دهید که در مواقع لزوم در دسترس باشند، برای مثال این دسته از اشیا اگر روی کابینت گذاشته شوند، راحت تر می توانید وسایل را مورد استفاده قرار دهید. سماور، چاقو و سایر وسایل که همه روزه آن ها را به کار می برید، اگر روی کابینت گذاشته شوند، به سهولت در دسترس قرار می گیرند. نکته مهم این است که هیچ گاه تراکم این قبیل وسایل را در یک نقطه قرار ندهید.

ظروف بلوری که وزن زیادی دارند، اگر در کابینت های ردیف پایین قرار دهند بهتر است. ظرف سبک را به کابینت های بالایی انتقال دهید، تا جا برای ظروف سنگین تر باز شود.

نحوه چیدمان آشپزخانه

جزیره آشپزخانه و نقش آن در طراحی داخلی

امروزه طراحی دکوراسیون آشپزخانه به نحوی است که در قسمت وسط فضایی طراحی می گردد که به نام کانتر یا همان جزیره آشپزخانه شناخته می شود. کانتر نقش بسیار مهمی در نظم بخشیدن به محیط داخلی دارد، زیرا در زیر آن جایگاهی تعبیه شده است که وسایل مختلفی را می توانید در آن قرار دهید.

جزیره آشپزخانه طوری طراحی می شود که به سهولت رفت و آمد از کنار آن صورت می پذیرد. روی این بخش نیز اغلب سینک ظرفشویی کار گذاشته می شود. انتخاب سنگ روی کانتر اثر زیادی در زیبایی فضا دارد، پس بهتر است که در انتخاب آن دقت کنید.

تزیینات آشپزخانه

به منظور تزیین محیط آشپزخانه بهتر است که از ظروف تزئینی و یا گلدان های کوچک استفاده کنید. همچنین می توانید از مگنت ها برای زیباتر به نظر رسیدن وسایل استفاده کنید. سعی کنید که در تزئینات آشپزخانه زیاده روی نکنید، زیرا شلوغ کردن این فضا جلوه مطلوبی ندارد و برعکس ممکن است از زیبایی آن بکاهد.

انتخاب رنگ و تاثیر آن در دکوراسیون داخلی آشپزخانه

قبلا در مورد سبک آشپزخانه صحبت کردیم و گفتیم که انتخاب وسایل باید با توجه به سبک دکوراسیون انجام شود. علاوه بر آن در طراحی دکوراسیون آشپزخانه باید به رنگ وسایل، کابینت ها، سنگ روی کابینت، رنگ دیوارها و کف پوش نیز دقت شود. در صورتی که بین رنگ این اجزا هارمونی وجود داشته باشد، هر کسی که وارد محیط آشپزخانه شود، از زیبایی آن به وجد می آید.

برای طراحی بهتر آشپزخانه حتی می توانید از کاغذ دیواری هایی با رنگ متنوع استفاده کنید. اگر بتوانید یک پرده رنگی مناسب را هم به کار ببرید، زیبایی فضا تکمیل می شود. چنانچه متراژ آشپزخانه کوچک است، توصیه می شود که برای دیوارها رنگ روشن استفاده کنید، زیرا این کار موجب می شود که فضا بزرگ تر به نظر برسد.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping cart

Sign in

No account yet?

Start typing to see products you are looking for.