مقالات

طراحی داخلی ادارات

طراحی داخلی ادارات

طراحی داخلی ادارات اهمیت بسیار زیادی دارد؛ زیرا کارمندان ساعات طولانی را در محیط کار سپری می کنند و طراحی اصولی این فضا به افزایش راندمان آن ها کمک شایانی می کند. اگر تمام قواعد مربوط به طراحی داخلی رعایت شود، افراد ضمن بهره مندی مناسب از فضا، از زیبایی آن نیز لذت می برند. در ادامه بحث قصد داریم که اصول مربوط به طراحی داخلی دفتر کار را با شما در میان بگذاریم، پس لطفا همراه ما باشید.

طراحی داخلی ادارات

انواع طراحی داخلی ادارات

طراحی داخلی ادارات در دو نوع پلان باز یا بسته انجام می شود. در نوع پلان باز کارمندان در یک فضای مشترک مشغول به کار هستند، یعنی اتاق های آن ها مجزا نیست. برعکس در پلان بسته هر یک از کارکنان اتاق مخصوص به خود را دارا هستند و ارتباط چندانی با دیگر همکاران ندارند.

طراحی پلان بسته برای اداراتی مورد استفاده قرار می گیرد که فضای کافی برای همه کارمندان وجود دارد. در این شرایط به هریک از آن ها اتاق جداگانه اختصاص داده می شود. اما اگر فضای کافی در اختیار نداشته باشید، طراحی پلان باز بهترین گزینه برای شما محسوب می شود.

مهم ترین اصول و قواعد مربوط به طراحی فضاهای اداری

طراحی فضای داخلی اداره باید به نحوی باشد که امور به بهترین شکل انجام شوند. پس ضروری است که یک سری اصول به طور کامل رعایت شود، تا کارمندان تمرکز کافی برای انجام وظایف محوله را داشته باشند. همچنین در ساختمان اداری باید فضایی برای اتاق مدیر و سالن جلسات در نظر گرفته شود.

به طور کلی اصول طراحی داخلی ادارات عبارتند از:

  • انتخاب رنگ مناسب برای مبلمان اداری و دیوارها
  • برگزیدن مبلمان ادارای مناسب با نوع فضا و مساحت آن
  • پارتیشن بندی استاندارد در فضای داخلی اداره
  • استفاده از گیاهان برای طراوت بخشیدن به محیط
  • نورپردازی صحیح
  • اختصاص دادن فضایی برای استراحت کارمندان
  • برخورداری از نور طبیعی کافی در محیط
  • نظم بخشیدن به فضای داخلی شرکت یا اداره
  • استفاده از پرده و آینه های مناسب

نقش نور طبیعی و نورپردازی در طراحی فضای داخلی اداره

طراحی داخلی ادارات باید طوری باشد که ضمن انجام نورپردازی مصنوعی از حداکثر نور طبیعی نیز بهره برد. توصیه می شود که چیدمان وسایل با توجه به جهت قرار گیری پنجره ها انجام گردد، تا نور طبیعی به فضای داخل به اندازه کافی بتابد.

همچنین نورپردازی مصنوعی نیز باید طوری باشد که مانع از خستگی چشم کارکنان شود. شدت نور و همچنین رنگ آن دو فاکتور مهمی است که تاثیر زیادی در نورپردازی دارند. این که برای فضای داخلی از لامپ استفاده شود یا لوستر با توجه به سبک دکوراسیون فرق می کند.

نقش گیاهان و آینه در طراحی داخلی دفتر کار

آینه ها باعث می شوند که فضاهای کوچک تا حد زیادی بزرگتر به نظر برسند. بنابراین برای طراحی داخلی دفتر کار با متراژ کم می توانید از آینه بهره بگیرید. استفاده از گیاهان نیز نقش مهمی در طراوت دادن به دفتر کار ایفا می کنند. گیاهان باعث می شوند که فضا از حالت کسالت آور خارج شده و افراد به خاطر ماندن در محیط سرد و بی روح خسته نشوند.

طراحی داخلی دفتر کار

استفاده از پارتیشن ها

پارتیشن‌ ها در واقع همان دیوارهای جداکننده هستند که فضا را به چند بخش مجزا تقسیم می کنند. استفاده از این تجهیزات موجب می شود که کارمند آرامش فکری و تمرکز کافی برای انجام امور داشته باشد. پارتیشن ها برای شرکت هایی که فضای کافی ندارند، بسیار کاربردی است. اخیرا نوع شیشه ای این دیوارهای جداکننده به بازار عرضه شده است که باعث تعامل بیشتر افراد با همدیگر می شود.

استفاده از پرده ها و مبلمان مناسب

انتخاب نوع مبلمان و رنگ آن اهمیت زیادی در طراحی داخلی ادارات دارد و باید با توجه به سبک دکوراسیون خریداری شود. در دکوراسیون مدرن راحتی مبلمان و همچنین رنگ آن از جمله فاکتورهای مهمی هستند که باید مدنظر قرار گیرند. در انتخاب مبل اتاق مدیر نیز باید دقت شود و طوری باشد که حس ریاست و بزرگی را به مخاطب منتقل کند.

رنگ پرده نیز بستگی به نوع مبلمان دارد و بهترین کار این است که با هم همخوانی داشته باشند. برای اتاق کار توصیه می شود که پرده هایی به کار رود که به سهولت باز و بسته می شوند. این کار سبب می گردد که در مواقع نیاز به تمرکز زیاد، کارمند پرده را کشیده و اتاق را به یک محیط دنج و آرام تبدیل کند. برای خرید آنلاین میز مدیریتی ام دی اف مدل M.D004 کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping cart

Sign in

No account yet?

Start typing to see products you are looking for.